הָאַרְבָּעָה שֶׁחַיָּבִים לְהוֹדוֹת

אבחון נפש על-פי הארבעה שחייבים להודות

מהו אבחון נפש על פי הארבעה שחייבים להודות?

כול אדם בנוי מארבעה יסודות הלוא הם אש רוח מים ועפר. אומר רבי נחמן בליקוטי מוהר"ן בסימן קס"ה שהארבעה שחייבים להודות שהם הולכי המדבריות, החולה שהחלים, יורדי הימים והאסורים שיצאו מהכלא – מקבילים לארבעת היסודות. 

ומרמז – שהם ארבעה שורשיים של כלל תנועות הנפש שבאדם. כלל הרגשות, המחשבות, הרצונות, התענוגות ובעיקר המניעים הפנימיים שבאדם נובעים מארבעת היסודות הללו שהם הארבעה שחייבים להודות. 

ככול שנכיר אותם נבין את עצמנו בעומק מחודד של כחוט השערה. נבין מה מתבקש מאיתנו משמיים בכל מצב מאתגר. נבין מהי נפש מאוזנת ולא מאוזנת בהקשר לחיים האישיים שלנו. נדע בכל מצב להשיב לעצמנו את האיזון, את הבריאות הנפשית והשמחה.

four01
הולכי המדבריות הוא יסוד האש

מאפיין אנשים חזקים כברזל, מטרתיים ומתוכננים בצעדיהם. במצב מאוזן הם חזקים וגמישים בעת ובעונה אחת. במצב לא מאוזן הם חזקים ונוקשים עד אכזריים לסובבים. 

החולה שהחלים הוא יסוד האוויר

הוא מאפיין אנשים רכים ומכילים שרוצים להעניק טוב לכל הסובבים אותם. במצב מאוזן הם רכים אך יודעים לשמור על גבולות צרכיהם האישיים ובמצב לא מאוזן הם רכים, קורבניים וקלים לניצול. 

four3
four2
יורדי הימים הוא יסוד המים

הוא מאפיין אנשים בעלי חיות ועוצמה פנימית יצירתית ותנועתית. במצב מאוזן הם משמחים את הסביבה ומאירים אותה באורם המיוחד. במצב לא מאוזן הם תלויים בכך שיתפעלו מהם ונשברים כשהסובבים לא מושפעים מהאור שרצו להעניק להם.

האסורים הוא יסוד העפר

הוא מאפיין אנשים שמזדהים יותר עם היותם נשמה מאשר היותם גוף. במצב מאוזן הם מביאים איתם רוח נשמתית לכל מקום ומפיצים נעימות מרעננת. במצב לא מאוזן הם לא מוצאים את עצמם בעולם החומר ומפתחים תלות בהנהגה חיצונית שתחלץ אותם מהבהלה הלא מודעת מהעולם הגס. 

four4