החופש לחפש

סיגל אהביאל

בס"ד

 

ימי בין הזמנים הולכים ומתקרבים. יש מאיתנו שכבר קופצים שריר לקראת התקופה בה השגרה תתפזר כאבק נידף ברוח וה"זמנים" הפנויים ידרשו מענה – להיכן לכוון את הלב? מה משמעות ה"זמן" הפנוי הזה וכיצד לנצל אותו?

 

בבואנו להעמיק בסוגיית ה"חופש" המרפה מן השגרה המבורכת הבה ונתבונן בקשר שבין המילה "חופש" למילה "חיפוש".

 

רבינו מדגיש בתורה הראשונה הפותחת את ספרו ליקוטי מוהר"ן כי על כל אחד ואחד מאיתנו להתבונן בשכל הטמון והנסתר שבכל דבר שאנו פוגשים בחיינו. כי אותו "שכל" המאיר דרך כל מה שקורה לנו שומר בחובו עבורנו מסר מרגש להתקרבות מחודשת ונוספת אל בורא העולם. כי כל דבר ודבר שעובר עלינו אינו אלא קריאה ומסר לעידון הנפש וחיבורה למקורה. לו רק נשכיל לעצור ולהתבונן בשכל הזה המאיר לנו דרך מאורעות חיינו נזכה שתאיר לנו הדרך בבחינת "ואורח צדיקים כאור נוגה". חיינו יקבלו יתר נופך של משמעות ונפשנו תתמלא בחיות.

 

ומכאן הקשר בין המילה "חופש" (בין הזמנים..) למילה "חיפוש" (השכל שבכל דבר..). כי כל מהותו משמעותו ותכליתו של החופש אינה אלא כדי לפתוח עבורנו אפשרות לעצור לרגע את דהרת מרוץ חיינו ולהתבונן – מה היה לנו עד עתה? ולאן אנו בוחרים לפנות מעתה והלאה?

 

החופש לחפש את אשר למדנו מה"זמן" שעבר – להסיק מסקנות, לעבד נתונים – ומכאן לזכות למצוא את ה"משהו חדש" שמסתתר עבורנו ב"זמן הבא" עלינו לטובה..

 

מעבר למשמעות המשחררת של החופש טמונה בו עבורנו הזדמנות לעריכת סדר מחודש בנפש בה יונחו במקומם כל הרגשות הריגושים ההצלחות והכישלונות של השנה שעברה ותונח אבן פינה של קבלות לעתיד, כיסופים ומטרות אשר יניעו את מנועי נפשנו לקראת ה"זמן הבא".

 

אומר רבינו בסימן סב בליקוטי מוהר"ן שכל הצלחתנו תלויה בכוח ההתלהבות שהצלחנו להשקיע בנקודת ההתחלה. ועל כן, מציע רבינו, עלינו להתחיל שוב ושוב בכל פעם מחדש עם התלהבות מחודשת. ובזה החופש הינו הזדמנות פז לקחת נשימה עמוקה פנימה בה נשאף אל תוכנו את כל ההבנות שרכשנו בשנה שעתה נפרדת מאיתנו, ננשוף החוצה כל הטעויות והמתחים שתפסו אחיזה בנו ונצא לקראת התחלה חדשה ומרעננת.

 

אז בין "על האש" אחד לשני, בין גלי הים וגלגלי הגומי הבה ונקדיש "זמן" להתבונן פנימה ולחפש לשמוע מה רוצים מאיתנו מן השמיים לקראת ה"זמן החדש". ננצל את החופש כדי "לעצור רגע" במטרה להכין את נפשנו לקראת פריצה מחודשת.. פריצה שרוויה במסקנות הבנות החלטות ומפת דרך חדשה מלאה בחופש רוחני. החופש להיות עוד קצת יותר החלק א-לוק ממעל שאנחנו באמת ועוד קצת יותר מרווים נחת לבורא העולמים…

 

מוזמנים לשתף אחרים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מהספריה שלנו:
רקע-פתיחה
בס"ד כשיצאנו ממצרים מבית עבדים, עמדנו על שפת הים בעוד הקטרוג חג מעל ראשנו – "אלו עובדי…
ice-creams-with-shells-beach
סיגל אהביאל
הקיץ בפתח ועימו 'רעש' רגשי ומחשבתי, שמחות ומפגשים מתוקים שאיתם מגיע גם, כן גם, פיזור יישוב הדעת…
carnival-mask-front-blurred-lights
סיגל אהביאל
לתחפושות בפורים מסר מאוד ברור – העולם הזה הוא תחפושת אחת גדולה! כי כשאנחנו מפנימים שכל העולם…